• Projekt ,,Klenoty Zemplína"

• Aktivita 1 - ,,Každá chyžka, iná variška"

• Naša škola sa v školskom roku 2019/2020 zapojila do 3. kola grantového programu Nadácie Poštovej banky „Nápad pre 3 generácie“. Program je venovaný deťom, mladým ľuďom, aktívnym ľuďom a seniorom, ktorým je blízka myšlienka dobrovoľníctva. Vypracovali sme projekt pod názvom „Klenoty Zemplína.“

Žiaci pripravovali tradičné pokrmy pod vedením učiteľov a majstrov odborného výcviku. Pri príprave pokrmov pomáhali  aj mamy a staré mamy žiakov.

Cieľom prvej aktivity „Každá chyška- iná variška“ bolo objaviť tajomstvo chutných pokladov zemplínskeho regiónu, podporiť odborné zručnosti žiakov a zachovať tradičné recepty budúcim generáciám. Tieto recepty boli vytlačené v brožúre, ktorá bude slúžiť ako odborná literatúra pre žiakov na odbornom výcviku. Pripravovali sa hičkoše s tvarohom, zemplínske holúbky, zemiakové lokše, kuracia pečeň, pirohy plnené lekvárom, pirohy plnené kapustou, domáce pečené buchty, orechový a makový závin.

Tradičné pokrmy zemplínskej kuchyne pripravili žiaci odboru hotelová akadémia a  odboru manažment regionálneho cestovného ruchu a služby v cestovnom ruchu pod vedením odborných garantov z radov rodičov a starých rodičov.

• Aktivita 2 - ,,Top recepty zo Zemplína"

• Druhá aktivita bola zozbieranie receptov starých materí. Výstupom bolo vydanie brožúry „Top recepty zo Zemplína“, ktoré budú slúžiť učiteľom, majstrom odbornej výchovy pri odbornej výučbe predmetu gastronómia, technológia prípravy pokrmov a pri odbornom výcviku.  Brožúra bola vydaná na základe receptov zozbieraných z obcí Michalovského a Sobraneckého okresu Jovsa, Kusín, Kaluža, Horňa, Poruba pod Vihorlatom.

• Aktivita 3 - ,,Remeslo má zlaté dno"

• Treťou aktivitou bola aktivita „Remeslo má zlaté dno“, ktorá bola realizovaná v hrnčiarskej dielni pána Mokriša. Žiaci mali možnosť sledovať prácu s hrnčiarskym kruhom a boli zainteresovaní do tajom hrnčiarskeho remesla. Taktiež škola zakúpila výrobky z keramiky, ktoré budú slúžiť na dekoráciu pri realizovaní aktivít súvisiacich s prezentáciu Dolného Zemplína. Žiaci navštívili pamätnú izbu na Obecnom úrade v Pozdišovciach.

• Aktivita 4 - ,,Kultúra - folklór nadovšetko"

• Žiaci prezentovali ľudovú kultúru prostredníctvom tradičného kruhového tanca Karička, pod vedením choreografky pani Berdákovej, ktorá dlhé roky pôsobí ako vedúca  folklórneho súboru Rakovčan. Taktiež boli zapožičané ľudové kroje.

Projekt „Klenoty Zemplína“ bol realizovaný hlavne pre žiakov našej školy a splnil cieľ, ktorý bol daný a tým je prezentácia Dolného Zemplína a zachovanie kultúrneho dedičstva budúcim generáciám.