• Maturitné skúšky

• Základné informácie o maturitnej skúške 2024

• Platná legislatíva pre organizáciu MS

• Zákon č.245/2008 o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení  niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
            • vyhláška č. 224/2022 Z. z. o strednej škole.

PREDMETY MS

Žiak strednej odbornej školy s vyučovacím jazykom slovenským koná MS zo štyroch predmetov:

1. slovenský jazyk a literatúra,
            2. povinný predmet zo skupiny cudzích jazykov, úroveň B1 alebo B2,
            3. teoretická časť odbornej zložky,
            4. praktická časť odbornej zložky.

Dobrovoľný predmet

Žiak môže dobrovoľne konať MS aj z ďalších predmetov, ktoré sú súčasťou vzdelávacieho programu školy, v ktorých sa vzdelával. Vykonaním dobrovoľnej MS sa rozumie aj absolvovanie len externej časti MS, internej časti MS, jednej z foriem internej časti MS alebo ich kombinácie. V riadnom skúšobnom období môže žiak vykonať dobrovoľnú skúšku najviac z dvoch predmetov.

EXTERNÁ ČASŤ A PÍSOMNÁ FORMA INTERNEJ ČASTI MS

Časový harmonogram EČ a PFIČ MS

Riadny termín:

12. marec 2024 (utorok)                    slovenský jazyk a literatúra

13. marec 2024 (streda)                    cudzie jazyky

14. marec 2024 (štvrtok)                    matematika

Náhradný termín EČ a PFIČ MS

9. apríl – 12. apríl 2024

Opravný termín a náhradný termín EČ a PFIČ MS

3. september – 6. september  2024.

Charakteristika testov EČ MS, tém a zadaní PFIČ MS

Slovenský jazyk a literatúra (SJL)

Trvanie EČ MS: 100 minút

Formát úloh: 40 úloh s výberom odpovede, 24 úloh s krátkou odpoveďou

Trvanie PFIČ MS: 150 minút

Formát úloh: 1 úloha s dlhou odpoveďou (štyri témy s určenou žánrovou formou, z ktorých si žiak vyberie a vypracuje iba jednu).

Cudzí jazyk – anglický jazyk (AJB1), nemecký jazyk (NJB1), ruský jazyk (RJB1), španielsky jazyk (SJB1)

Trvanie EČ MS: 100 minút

Formát úloh: 36 úloh s výberom odpovede, 24 úloh s krátkou odpoveďou

Trvanie PFIČ MS: 60 minút

Formát úloh: 1 úloha s dlhou odpoveďou

(jedno zadanie s určenou žánrovou formou)

Cudzí jazyk – anglický jazyk (AJB2), nemecký jazyk (NJB2), ruský jazyk(RJB2), španielsky jazyk (SJB2)

Trvanie EČ MS:  120 minút

Formát úloh: 46 úloh s výberom odpovede, 34 úloh s krátkou odpoveďou

Trvanie PFIČ MS:  60 minút

Formát úloh: 1 úloha s dlhou odpoveďou

(jedno zadanie s určenou žánrovou formou)

Matematika (MAT)

Trvanie EČ MS: 150 minút

Formát úloh: 20 úloh s krátkou odpoveďou, 10 úloh s výberom odpovede

ŽIACI SO ZDRAVOTNÝM ZNEVÝHODNENÍM

Žiaci so ZZ môžu mať v súlade so školským zákonom a vyhláškou o ukončovaní štúdia na stredných školách v znení neskorších predpisov upravené podmienky na vykonanie MS.

Žiaci so ZZ, na ktorých sa vzťahujú úpravy, sú žiaci:

• so sluchovým postihnutím,
            • so zrakovým postihnutím,
            • s telesným postihnutím,
            • chorí a zdravotne oslabení,
            • s vývinovými poruchami učenia,
            • s poruchami aktivity a pozornosti,
            • s poruchami správania,
            • s narušenou komunikačnou schopnosťou,
            • s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami,
            • s viacnásobným postihnutím

Žiadosť žiaka so ZZ o úpravu podmienok MS je súčasťou písomného oznámenia, ktorým sa žiak prihlasuje na MS. Obsahuje osobné údaje žiaka, požadované úpravy a odborný posudok (vyhláška o ukončovaní štúdia na stredných školách v znení neskorších predpisov, § 16, odsek 7 až 10). Oznámenie o úprave podmienok MS prekonzultuje riaditeľ školy s vyučujúcimi žiaka a rozhodnutie oznámi žiakovi.

Žiak s vývinovými poruchami učenia alebo so sluchovým postihnutím môže z predmetu zo skupiny cudzích a druhých vyučovacích jazykov konať len ÚFIČ MS.

PRAKTICKÁ ČASŤ ODBORNEJ ZLOŽKY – PČOZ

Termín: 17. apríl  – 26. apríl 2024, podľa jednotlivých študijných odborov.

Na praktickú časť odbornej zložky sa určí podľa náročnosti a špecifík odboru 1 až 15 tém, ktoré zahŕňajú charakteristické činnosti, na ktorých výkon sa žiaci pripravujú. Témy sa nezverejňujú. Formy PČOZ:

a)   praktická realizácia a predvedenie komplexnej úlohy,

b)   obhajoba vlastného projektu,

c)   realizácia a obhajoba experimentu,

d)   obhajoba úspešných súťažných prác,

e)   predvedenie umeleckého výkonu.

Praktická časť odbornej zložky trvá podľa povahy študijného odboru najviac 24 hodín, v študijnom odbore zubný technik, ortopedický technik najviac 33 hodín; v jednom dni najviac osem hodín. V odboroch, v ktorých to charakter skúšky vyžaduje, praktická časť odbornej zložky môže trvať až štyri týždne. Praktická časť odbornej zložky môže byť individuálna alebo skupinová.

ÚSTNA FORMA INTERNEJ ČASTI MS

Termín: 20. máj  – 24. máj 2024

• Slovenský jazyk a literatúra, cudzí jazyk

Na ÚFIČ MS  si žiak žrebuje jedno zo schválených maturitných zadaní. Minimálny  počet zadaní v jednom predmete je 30, pričom každé zadanie sa použije iba jedenkrát v danom dni. Žiak má 20 minút na prípravu svojej odpovede  a následne 20 minút na odpoveď.

• Teoretická časť odbornej zložky – TČOZ

Na ÚFIČ MS si žiak žrebuje jednu z 25 schválených tém. Maturitné témy sa nezverejňujú. Žiak má 30 minút na prípravu svojej odpovede a následne 30 minút na odpoveď.

V jeden deň môže žiak vykonať ÚFIČ MS (okrem praktickej časti odbornej zložky) najviac z troch predmetov. ÚFIČ MS zo všetkých predmetov (okrem praktickej časti odbornej zložky) žiak vykoná v priebehu najviac piatich pracovných dní. ÚFIČ MS je verejná.

Žiak si na každú časť MS prinesie občiansky preukaz a vypne mobilný telefón!

Viac informácií na: