Projektová mobilita Bordeaux
Od 9. - 13. mája 2016 sa žiaci SOŠ obchodu a služieb, Michalovce zúčastnili poslednej mobility v rámci projektu Erasmus + TrilinguaBlog, do ktorého sú zapojené krajiny Španielsko, Francúzsko, Rakúsko a Slovensko.
Tentokrát sa všetci partneri stretli v Bordeaux, nádhernom meste na západe Francúzska. Hosťujúca škola pripravila bohatý a zaujímavý program, v ktorom okrem aktivít v škole nechýbala prehliadka historických pamiatok v meste, návšteva starobylého prímorského strediska Arcachon, ochutnávka francúzskych vín z tejto oblasti, či výstup na Dune du Pyla.
Súčasťou programu bola aj prehliadka farmy, spojená s ochutnávkou čerstvých ustríc. Vzhľadom na to, že partnerská škola je technického zamerania, mali sme možnosť navštíviť moderné stredisko pre vedu CAP Science, kde sa žiaci zapojili do rôznych aktivít zameraných na ekonomiku a videli výrobu letákov a plagátov 3D technikou. Ako malú spomienku dostali srdiečko s logom projektu.
Nezabudnuteľným zážitkom bolo aj živé vysielanie školského web rádia, kde sa predstavili žiaci každej krajiny.
Prínosom tejto mobility ako aj celého projektu bola možnosť navštíviť a spoznať život v iných krajinách Európskej únie, precvičiť si jazykové schopnosti, uvedomiť si dôležitosť vzájomného tolerantného spolunažívania.
Veríme, že novovzniknuté priateľstvá a skúsenosti sa premietnu do budúcej spolupráce.
Mgr. Mária Mihalková, koordinátorka projektu Erasmus+
Týždeň projektovej mobility v Španielsku
Posledný januárový týždeň roku 2016 sa žiaci SOŠ obchodu a služieb, Michalovce v sprievode vyučujúcej Mgr. M. Sabovčíkovej zúčastnili už tretej mobility v rámci projektu Erasmus + TrilinguaBlog, do ktorého sú zapojené krajiny Španielsko, Francúzsko, Rakúsko a Slovensko. Tentokrát sa všetci zúčastnení stretli v Marmoleju, malom mestečku na juhu Španielska. Hosťujúca škola pripravila bohatý a zaujímavý program v ktorom okrem aktivít v škole, nechýbali ani výlety na svetoznáme kultúrne historické pamiatky v Granade a Cordobe. Marmolejo je mestečko, kde sa vyrába olivový olej typický pre oblasť Andalúzie a súčasťou programu bola aj prehliadka továrne, spojená s ochutnávkou čerstvo vyrobeného oleja. Okrem toho si žiaci každej krajiny vlastnoručne zasadili stromček na okraji mesta, kde takto vyrastá nový les. Prínosom pobytu pre žiakov bola jednoznačne možnosť precvičiť si jazykové zručnosti pri komunikovaní s rovesníkmi z rôznych krajín, spoznanie inej krajiny, kultúry, národnosti a uvedomenie si nutnosti tolerantného života v multikultúrnej spoločnosti.
Mgr. M. Sabovčíková
Michalovce, 5. 10. – 9. 10. 2015
Program bol pripravený tak, aby sa naši partneri dozvedeli čo najviac o Slovensku, našom regióne, ale aj aktivity zamerané na vzájomné spoznávanie sa, výmenu poznatkov a skúseností.
Pondelok bol zameraný na jazyky, pretože už samotný názov napovedá, že komunikujeme v troch jazykoch. Na úvod sa konala videokonferencia s francúzskou školou zo Saint Joseph zo zámorského regiónu La Reunion (ostrov pri Madagaskare). Spoločnou témou bol film, ale francúzskych študentov zaujímalo aj samotné Slovensko a život mladých ľudí u nás. Potom si vyučujúca z každej krajiny pripravila hodinu cudzieho jazyka, s využitím modernej digitálnej technológie. Popoludní žiaci spoznávali históriu nášho mesta, ich úlohou bolo nafotiť historické budovy a vytvoriť koláž.
V utorok mali hostia celodennú exkurziu v Medzilaborciach a Humennom. Veľký dojem na nich urobilo Múzeum A. Warhola, kde si v rámci workshopu vytvorili vlastné tričká s motívmi obrazov tohto umelca. Humenné im priblížilo históriu regiónu.
V stredu dopoludnia sme sa venovali svetovému dňu zvierat. Každá krajina si pripravila prezentáciu o ohrozených zvieratách na ich území a nasledovala diskusia a práca online v Twinspace. Popoludní sme privítali folklórny súbor Jurošík, ktorý nám predviedol typické východniarske tance a do tanca zapojil aj všetkých účastníkov stretnutia.
Štvrtok sme strávili v Košiciach, našom druhom najväčšom slovenskom meste. Košice boli prestavené v dvoch polohách – historickej a modernej. Pán M. Koucun nás previedol námestím a Dómom svätej Alžbety v španielčine a potom sme navštívili Steel Park – kreatívnu fabriku. Mnohí študenti si odniesli certifikáty po absolvovaní interaktívnych hier z oblasti hutníctva, geológie, fyziky, chémie, biológie, bezpečnosti, strojárstva a ďalších.
Piatok sa niesol v znamení prípravy a degustácie národných špecialít. Každá krajina si zvolila typické jedlo: Rakúsko – štrúdľu, Francúzsko – crépes (palacinky), Španielsko – studenú polievku Salmorejo a Slovensko – guľáš. Študenti, aj ich vyučujúce sa s nadšením pustili do práce. Napriek tomu, že partnerské školy sa nevenujú gastronómii, varenie dopadlo na výbornú. Popoludní nás privítal zástupca primátora Michaloviec, MUDr. Bančej, ktorý porozprával hosťom o našom meste, ale zaujímal sa aj o život mladých ľudí z partnerských krajín.
Upomienkové predmety budú účastníkom navždy pripomínať Michalovce, ale najmä množstvo zážitkov a osobných priateľstiev sú motiváciou do ďalšej spolupráce na projekte.
ERASMUS+, TRILINGUABLOG - AKTIVITY na šk. rok 2015/2016
- Día de la Hispanidad – každá škola má svoju stránku na Twinspace, kde v rámci hodiny španielčiny odpovie na otázky ohľadom daného sviatku do 12. 10. 2015.
- Štátny sviatok – Rakúsko - každá škola odpovie na otázky na hodine cudzieho jazyka o národnom dni Rakúska do 26. 10. 2015.
- Štátny sviatok – Slovensko - každá škola odpovie na otázky na hodine cudzieho jazyka o národnom dni Slovenska do 17. 11. 2015.
- Štátny sviatok – Francúzsko - každá škola odpovie na otázky na hodine cudzieho jazyka o národnom dni Francúzska – apríl 2016.
- Mobilita v Michalovciach – fórum na tému hudba – skupinová práca – žiaci vyberajú svoje obľúbené skladby, počúvajú ostatné a vyjadrujú svoj názor. Deň jazykov – každá krajina pripraví prezentáciu na danú tému, učitelia majú praktické vyučovacie hodiny jazyka, La Reunion – videokonferencia.
V Twinspace vytvoriť spoločný príbeh. - Hádanky – každá krajina pripraví po 5 hádaniek o krajinách EÚ a zadá ich ďalšej krajine, ktorá sa pokúsi uhádnuť názvy krajín a následne dá hádanky inej krajine – do februára 2016.
- Každá škola vypracuje dotazník po mobilite a zašle výsledky koordinátorke projektu.
- Žiaci, ktorí boli na mobilitách vo Viedni a v Marmoleju, odpovedia na otázky vo fóre.
- Vložiť na stránku o Histórii EÚ práce žiakov, ktoré urobili v predchádzajúcom období na túto tému.
- Uverejniť práce o Vianociach.
- Počas mobility v Bordeaux – nasledujúca aktivita – Medzinárodný deň OSN pre práva žien (8. marec) – vypracovať dotazník na motív Práva žien. Po doplnení odpovedí analyzovať a porovnať krajiny na hodinách cudzieho jazyka.
- Vyhodnotenie realizovaných aktivít.
- Naše práva – vytvorenie stránky s prácami žiakov – televízne správy, formuláre, fotografie z práce v triedach, ...)
- Vynálezy – každá krajina vytvorí stránku so svojimi prácami na túto tému a ostatné školy napíšu svoje komentáre, postrehy.
- Obyvateľstvo Európy vo svete – počas mobility v Marmoleju každá krajina prezentuje svoju prácu ohľadom migrácie svojho národa vo svete. Cieľ – uvedomiť si, že v histórii vždy ľudia migrovali do rôznych kútov sveta.
- Zvieratá v ohrození – a fauna v každej krajine – práca počas mobility v Michalovciach.
- Životné prostredie – stránka na Twinspace s prácami, čo každá škola robí v rámci ochrany životného prostredia, neskôr učitelia využijú tieto práce na diskusiu v triedach – apríl 2016.
- Každá škola pripraví prezentáciu o zakladateľoch EÚ, prezentuje v Marmoleju . Zverejniť na Twinspace pred mobilitou. Slovensko – J. W. Beyen, W. Churchill, S. Mansholt.
- Učitelia spoločne vypracujú webquest na tému Európske volebné právo, s dôrazom na úlohu žien pri voľbách v každej krajine- november, december 2015.
- Koordinátori vypracujú prezentáciu na tému Európske zmluvy a zákony ako základ pre demokratickú spoluprácu – január 2016. Každá krajina urobí svoj webquest a uverejní na Twinspace v marci, aplikuje
triedach v apríli, máji a júni 2016. Michalovce odpovedajú Bordeaux a vypracujú webquest pre Viedeň nasledúce zmluvy – Amsterdamská zmluva, Lisabonská zmluva. - Mobilita v Bordeaux – skupina z každej krajiny vyberie symboly spojené so svojou krajinou a opíše ich v rodnom jazyku alebo angličtine v prípade Viedne. Zmiešaná skupina 5 žiakov pracuje na výbere a opise európskych symbolov. Prezentácie v rôznych jazykoch na hodinách cudzích jazykov – február 2016.
- Skupina slovenských študentov urobí prezentáciu na tému Deň vzniku SR
– 1. január. Uverejní v Blogu 1. 1. 2016. (prezentácia krajiny, základné historické dáta, systém vlády.) Vypracuje otázky, každá krajina odpovedá na otázky.
MOBILITY: Michalovce – 5. - 9. 10. 2015 Marmolejo – 25. – 29. 1. 2016 Bordeaux – 9. – 13. 5. 2016
Témy a dátumy pre aktivity v rámci projektu TRILINGUABLOG : január - jún 2015
- VIDOEKONFERENCIA. Škola z Boreaux nás zapojila do projektu o životnom prostredí. Termín: 16/1/2015 o 13:30 cez Skype, všetky školy. Počas 20-30 min. žiaci z Bordeaux prezentujú svoju prácu , ďalšia časť je venovaná otázkam na danú tému.
- VYNÁLEZY. Motív: Medzinárodný deň vynálezcov . Jedna skupina za každú školu prezentuje aspoň 2 vynálezy.
- SOMOS SEXISTAS? Termín presunutý na marec ku Dňu žien. Formulár v 3 jazykoch, Drive.
- ĽUDSKÉ PRÁVA. Motív: Deň boja za ľudské práva. Aktivita: jedna skupina za školu vyberie z novín, časopisov články, kde sa porušujú ľudské práva, urobí ppt prezentáciu, analýzu v materinskom jazyku. Ostatné školy si preštudujú materiály ďalších škôl na hod. cudzích jazykov.
- EURÓPSKA POPULÁCIA VO SVETE. Videá v jednom z jazykov projektu, prezentácia a rozhovor. Prezentácia v Materiáloch, Twinspace.
- DEŇ ANDALÚZIE. Aktivita španielskej školy. Vysvetlenie a slovník prezentovaných poém. Predstavenie andalúzskej kultúry. V troch jazykoch sa aktivita bude realizovať v dvojiciach v inom ako materinskom jazyku.
- DEŇ ŽIEN. Medzinárodný deň žien: Dotazník, vyhodnotenie zapojenia sa do domácich prác - zapojenie sa aspoň 5 rodín za každú školu, porovnanie krajín. Vrátane formuláru o rodovom násilí.
- KOMIKS: NO METER LA PATA. Oddelenia výtvarnej výchovy a cudzích jazykov urobia komiks na tému: rady pre cudzincov, zameraný na kultúrne rozdiely. Termín: tretí štvrťrok.
Návšteva Viedne
V rámci projektu Erasmus+ sme spolu so žiačkami druhého a tretieho ročníka navštívili hlavné mesto Rakúska Viedeň. Našou partnerskou školou bolo osemročné Goethe gymnázium. Študenti gymnázia nás vrelo privítali a žiačky ubytovali vo svojich rodinách. Na celý týždeň bol naplánovaný náročný program, ktorý pozostával nielen z rôznych aktivít zameraných na zdokonaľovanie sa v anglickom jazyku a spoznávaní sa navzájom, ale aj z návštevy historických pamiatok, ktorých je v tomto prekrásnom a malebnom meste mnoho.
Žiaci mohli vidieť katedrálu Stephansdom, ktorá je symbolom a srdcom mesta, Schonbrunn, letnú rezidenciu rakúskych monarchov. Tento barokový zámok patrí medzi svetové pamiatky kultúrneho dedičstva UNESCO. Zámok sa pýši nielen krásnymi obrazmi a interiérom, ale nezabudnuteľné sú aj záhrady, sochy, aleje, či pavilón ZOO. Nesporne elegantným letným sídlom, ktoré mohli naše študentky vidieť patril Belveder. Najväčšiu radosť však mali z návštevy obrovského zábavného parku Práter a z muzikálu Mery Poppins.
Popri návšteve mesta, dievčatá pracovali spolu s francúzskymi, španielskymi a rakúskymi študentmi v skupinách, kde vypĺňali dotazníky, vytvárali komiksy, zúčastnili sa na vyučovacích hodinách, kde mohli pozorovať vyučovací proces študentov osemročného gymnázia a porovnať s našim školským systémom. Zaujímavé bolo aj rely mesta, kde v limite dvoch hodín museli nafotiť 14 atrakcií a historických pamiatok Viedne. Tento pobyt bol veľmi inšpirujúci pre študentov, priniesol im mnoho nezabudnuteľných zážitkov, ale aj trvalé priateľstva.
Mgr. M. Marjová, Ing. E. Štubňová
Aktivity pre projekt ERASMUS+, KA2, TRILINGUABLOG za obdobie september - december 2014
- Deň európskych jazykov - prezentácia každého účastníka projektu
- Naše práva - všetci účastníci - formulár
- Día de Hispanidad - Národný sviatok Španielska - Španielsko - prezentácia, otázky pre ostatných
- OSN - Francúzsko, prezentácia, každý člen - webquest
- Národný sviatok Rakúska - Rakúsko - prezentácia, ostatní členovia - preštudovať, diskutovať
- Vynálezy - Francúzsko , každý člen prezentácia 2 národných a 2 európskych vynálezov
- Somos sexistas? - Sme sexistickí? - Slovensko - dotazník o rovnoprávnom postavení žien, každodenných rodových stereotypoch, eliminácia násilia voči ženám
- Ľudské práva - Rakúsko - každý člen ukážky z tlače, kde sa porušujú ľudské práva, diskusia
- Vianoce - každý člen - prezentácia zvykov, tradícií
TRILINGUABLOG
Naša škola sa zapojila do projektu EÚ pre celoživotné vzdelávanie , odbornú prípravu, mládež a šport. Vrámci programu KA2 Strategické partnerstvá pre školské vzdelávanie vytvorila spolu s ďalšími partnermi projekt TRILINGUABLOG.
Projekt bol úspešne schválený. Bude trvať dva roky od 1.9.2014 do 31.8.2016. Do projektu sú zapojené nasledujúce školy:
- IES Virgen de la Cabeza - Marmolejo, Španielsko
- Lycee Polyvalent Gustave Eiffel - Bordeaux, Francúzsko
- College Jozeph Hubert - Saint Jozeph, Francúzsko
- Goethe Gymnasium - Wien, Austria 5.
- SOŠ obchodu a služieb - Michalovce, Slovensko.
Cieľom tohto projektu je:
- zlepšiť komunikatívne kompetencie v cudzích jazykoch,
- využívať informačné technológie a digitálne kompetencie ako nástroja inovácie pri vyučovaní,
- rozvíjať pozitívne postoje spolužitia medzi národmi v Európe.
Vzájomná komunikácia bude prebiehať v troch jazykoch - v angličtine, španielčine a francúzštine. Jednotlivé aktivity sa zamerajú na národné a celoeurópske sviatky, tradície a aktuálne otázky týkajúce sa spolužitia a demokracie v Európe.