Vo štvrtok 18. júna 2020 sa v Bratislave konal už 10. ročník celoslovenskej súťaže Veľvyslanectvo mladých, ktorú každoročne organizuje vydavateľstvo Starproduction.
Projekt veľvyslanectvo mladých je zárukou niekoľkoročnej kvality. Súčasťou poroty sú zástupcovia významných nadnárodne pôsobiacich inštitúcií a veľvyslanci krajín na Slovensku. Je vyhlasovaný nadáciou VÚB a ženským webom Slovenka.
Študent menovaný do tejto čestnej funkcie bude pôsobiť ako zástupca názorov mladých ľudí (študentov) žijúcich na Slovensku. Bude nápomocný pri riešení problémov týkajúcich sa študentov vo svojom meste a aktívny pri organizácii rôznych kultúrno-športových aktivít mesta, ale hlavne dostane možnosť realizovať svoj vlastný projekt.
Projekt vytvára podmienky pre študentov, ktorí sú nadaní a majú potenciál, pre nadviazanie nových kontaktov. Tie im neskôr môžu dopomôcť pri uplatnení sa na trhu práce, ale tiež v kariérnom rozvoji na území Slovenska ako aj zviditeľnenie našej krajiny v zahraničí.
Tohtoročná súťaž, ktorá sa konala pod záštitou poslanca Európskeho parlamentu Ivana Štefanca, umožňuje žiakom stredných a vysokých škôl odprezentovať vlastné nápady zamerané na rozvoj regiónu.
Do tejto súťaže sa zapojila aj Stredná odborná škola obchodu a služieb v Michalovciach. Žiak, Stanislav Badžo z II. E triedy, sa s prácou Poznaní a predsa iní pod vedením PaedDr. Jany Mrázovej a Mgr. Drahomíry Marjovej umiestnil na krásnom treťom mieste. Získal týždenný pobyt v Európskom parlamente v Bruseli, kde ho pozval pán europoslanec Štefanec a stáž na Britskom veľvyslanectve v Bratislave.
Vo svojom projekte poukázal na to, že pretrvávanie predsudkov voči Rómom nie je správne a pomocou osvety, výchovy a vzdelávania je možné ich prekonať. Sú to ľudia rovnakí ako my a s istou dávkou tolerancie a empatie z našej strany sa dokážu úspešne asimilovať a byť prínosom pre našu krajinu. Potrebujú len našu pomoc. A aj vďaka nám sa z nich raz môžu stať významné osobnosti, na ktoré budeme hrdí a budú prínosom pre našu krajinu. Potrebujú len našu pomoc a trpezlivosť.
Členmi hodnotiacej poroty boli bývalý minister hospodárstva Juraj Miškov, veľvyslanec Veľkej Británie J. E. Andrew Garht, veľvyslanec Ruska J. E. Alexey Leonidovič Fedotov, veľvyslanec Činy J. E. Sun Lijia, zástupcovia vysokých škôl a iných dôležitých ekonomických subjektov.
Porota hodnotila projekty podľa nasledovných kritérií: nápad (samotná idea), projekt (spôsob vypracovania), realizovateľnosť projektu (zmerať potenciál realizovateľnosti na základe finančnej náročnosti a ďalších parametrov) a komunikačný a prezentačný talent (prezentácia a schopnosť argumentácie v prípade postupu projektu k osobnej prezentácii).
Bola to skvelá reprezentácia školy i regiónu a už teraz sa tešíme na ďalší ročník súťaže.
Mgr. Drahomíra Marjová - predsedníčka PK všeobecno-vzdelávacích predmetov