Svoj vlastný deň majú aj cestoviny. Ten pripadá na 25. októbra a slávi sa od roku 1998. Vtedy sa totiž konal Svetový kongres o cestovinách v Neapole. Delegáti z viacerých krajín na ňom rokovali o spoločnej podpore konzumácie cestovín. Jedným zo záverov kongresu bolo aj informovanie verejnosti o vhodnosti zaradiť ich do jedálneho lístka. Tento deň je teda oslavou cestovín ako potraviny využívanej v rôznych kuchyniach na celom svete. Odborníci na výživu hovoria, že tanier cestovín je prospešný pre zdravie človeka. Obsahujú bielkoviny, sacharidy, vodu, nízky podiel tuku a sú ľahko stráviteľné.
Vznik cestovín sa datuje do doby pred naším letopočtom. Už tritisíc rokov pred Kristom ich poznali Číňania. Ďalšie zmienky o nich pochádzajú zo starovekého Grécka. Koláčové cesto tam usušili na slnku, potom natrhali na kúsky a uvarili. Šikovní Rimania však zašli ešte ďalej a tento nápad zdokonalili. Cesto nakrájali na rovnaké pásiky, ktoré nazývali „laganon“, čo zrejme súvisí s dnešným názvom „lasagne“. Takto dali základ dnešnej podobe cestovín. Podľa tradície ich mal na európsky kontinent priviezť Marco Polo. Prvé továrne na cestoviny začali vznikať až v 18. storočí v Taliansku, ktoré sa dodnes považuje za ich kolísku.
Nemusíte byť ani Talian, aby ste si obľúbili cestoviny. Sú lacné, nenáročné na prípravu a dajú sa využiť na tisíc spôsobov. Môžete ich podávať ako hlavné jedlo, prílohu, zapekané, slané i sladké, či ako závarku do polievok. Najlepšie je ich pripraviť al dente. Znamená to, že keď sa do cestoviny zahryznete, vnútri by ste mali cítiť tvrdšie jadro.
Veríme, že teraz už poznáte nielen históriu cestovín, ale aj ich správny názov z ponuky, ktorú sme pre vás pripravili v minulom týždni v školskej jedálni.
Ing. Anna Kostrejová, Ing. Anna Anderková - učiteľky odborných predmetov