Návrat do laboratória
Po nútenej prestávke, spôsobenej ochorením COVID-19, sa žiaci II. B triedy študijného odboru výživa, ochrana zdravia a hodnotenie potravín znovu stretli pri vyučovaní predmetu odborná prax. Vedomosti, ktoré získali v teoretickom dištančnom vzdelávaní, si konečne mohli overiť pri praktických činnostiach. Pracovali v mikrobiologickom laboratóriu v malých päťčlenných skupinách, a to pod vedením vyučujúcich Ing. Loveckej, RNDr. Sidivárovej a Mgr. Šestákovej. Riešili úlohy, ktoré môžu po skončení štúdia využiť pri skúmaní kvality a zloženia potravín. Každý žiak si sám mohol overiť svoje vedomosti i zručnosti pri pokuse, ktorý bol zameraný na stanovenie bielkovín v mlieku, kde bola použitá Biuretova reakcia a pri dokazovaní prítomnosti múky a škrobu v sladkej smotane. Samotní žiaci uvítali možnosť praktického vyučovania. S nadšením realizovali pokusy a tešili sa z výsledkov. Verme, že sa situácia bude len zlepšovať a v experimentovaní budeme pokračovať.
RNDr. Lýdia Sidivárová, učiteľka prírodovedných predmetov
DEŇ ZEME U NÁS V MICHALOVCIACH
Súčasťou ekologicky motivovaného sviatku „zeleného“ dňa boli, aj napriek špecifickým podmienkam dištančného vzdelávania, zaujímavé ENVIRO akcie. Žiaci sa zúčastnili online webinárov, ktoré realizovala nezisková organizácia SEEDS – NPO v rámci projektu „Vedieť viac“. Interaktívne prezentácie na tému: Čo sa deje s našou planétou, Voda – vec, nie úplne samozrejmá, prednášala environmentalistka Katarína Hazúchová prostredníctvom aplikácie ZOOM. Študenti sa dozvedeli mnohé zaujímavosti a podnetné informácie o vode a závislosti od nej, o zemských zdrojoch, ktoré potrebujeme na prežitie, o prírodných katastrofách, otepľovaní, topení sa ľadovcov, nedostatku pitnej vody. Zo zapojených žiakov tried 1. C, 4. B, 5. B, 2. C a 3. B boli najaktívnejší Martin Chomič, Michal Mikita, Marta Bajuszová, Ivana Kočišová a Pavol Ihnacik, ktorí získali atraktívne ceny. Dievčatá 2. E triedy (Eunika Kovácsová, Bibiana Macková) prezentovali svoju kreativitu, zručnosť a ekologické cítenie formou tvorby EKO výrobkov z nepotrebného materiálu, čo malo za cieľ naznačiť potrebu jeho recyklácie. K
K rozšíreniu ekologických poznatkov prispeli aj žiaci 3. A triedy tvorbou tajničky, ktorú si môžete vyskúšať. Ekologické povedomie podporili aj žiaci 2.A triedy znížením produkcie odpadu, následnou separáciou, kompostovaním tak v okolí svojho bydliska, ako aj priamo v ňom.
Musí nám záležať na prírode, na jej obnove a ochrane, pretože pre zdravý život potrebujeme kvalitné životné podmienky. Veríme, že sa nám podarilo rozšíriť spoločnosť podporovateľov takýchto aktivít pre zlepšenie stavu životného prostredia na našej planéte Zem.
Všetkým pekne ĎAKUJEME a tešíme sa na budúcu spoluprácu.
Autori textu i foto: Mgr. Monika Marjová, PaedDr. Jozef Tomko
Článok zverejnila i TASR:
https://skolske.sk/clanok/56492/den-zeme-unas-v-michalovciach
6
Zážitkové učenie počas Svetového dňa kníh
Aj žiaci našej školy oslávili Svetový deň kníh na hodine slovenského jazyka, kde im vyučujúca pripravila zážitkové učenie. Žiaci I. A triedy, študijného odboru hotelová akadémia pracovali s pexesom - priraďovali autorov k dielam, riešili osemsmerovky a dopĺňali slepú mapu. Na záver každý žiak ukázal svoju obľúbenú knihu, ktorú práve číta, alebo prečítal. Týmto skromným posolstvom sme poukázali na význam kníh v živote človeka.
PaedDr. Jana Mrázová, vyučujúca slovenského jazyka a literatúry
Beseda s p. Brankom Matejom (Brandon McYntire) pri príležitosti Svetového dňa knihy a autorských práv
23. apríl sa stal Svetovým dňom knihy a autorských práv na základe rezolúcie, ktorú prijala všeobecná konferencia UNESCO na svojom 28. zasadnutí v roku 1995.
Hlavnou myšlienkou Svetového dňa knihy je dostať do povedomia ľudí to, na čo sa v poslednom čase zabúda, čo sa vytráca z každodenného života a čo bolo donedávna jeho neodmysliteľnou súčasťou. Zabúdame na to, čo nám spríjemňovalo rána, dni i noci. Kniha bola skutočným priateľom človeka. Dnes, žiaľ, nie je moderné mať takého priateľa. A preto si ho pripomíname týmto dňom. 23. apríl zároveň upozorňuje na problematiku právnej ochrany tvorcov literárnych diel.
23. apríla v roku 1616 zomreli takí velikáni svetovej literatúry ako William Shakespeare a Inca Garcilaso de la Vega. Výročie narodenia alebo úmrtia majú v tento deň aj Maurice Druon, Halldór Kiljan Laxness a Manuel Mejía Vallejo.
K nám do školy prijal pozvanie dňa 23. 04. 2021 regionálny prozaik, p. Branko Mateja. Žiakov II. C, ale aj žiakov iných tried, ktorí píšu vlastnú tvorbu a mali o účasť na besede záujem, obohatil p. Mateja o mnoho cenných informácií týkajúcich sa súčasnej literatúry, regionálnej literatúry, ale najmä svojej vlastnej tvorby. Hovoril o začiatkoch tvorby, o témach, ktorým sa venuje. P. Mateja píše pod pseudonymom Brandon McYntire.
Študentov inšpiroval a motivoval nielen k tomu, aby čítali knihy, ale i k tomu, aby sa učili, lebo práve to im otvára dvere do sveta úspešných.
PhDr. Mária Denciová, PK všeobecno-vzdelávacích predmetov
Svetový deň kníh a autorských práv a Svetový deň duševného zdravia
V kalendári významných aprílových dní nájdeme dva zaujímavé dátumy. V roku 1995 UNESCO vyhlásilo 23. apríl za Svetový deň kníh a autorských práv.
S myšlienkou podporiť takýmto spôsobom dôležitosť knihy a upozorniť zároveň na problematiku autorskej legislatívy prišla španielska vláda. V španielskom Katalánsku bol totiž zvyk na sviatok sv. Juraja obdarovať ružou všetkých tých, ktorí si kúpili knihu.
Dátum 23. apríl je však zvolený i symbolicky, a to ako spomienka na takých velikánov, ako Miguel de Cervantes Saavedra alebo William Shakespeare, ktorý v roku 1616 presne v tento deň zomrel.
Hlavnou ideou tohto dňa je pripomenúť verejnosti dôležitosť čítania a knihy ako nástrojov vzdelávania, zároveň vysloviť uznanie knihovníckej a vydavateľskej oblasti, ale tiež upozorniť na problematiku právnej ochrany tvorcov literárnych diel.
26. apríl je dňom, ktorý patrí taktiež ochrane autorstva. Presnejšie, je Svetovým dňom duševného vlastníctva od roku 2000.
Pripravili sme si pre Vás milí študenti pri tejto príležitosti kvíz a tajničku.
https://kahoot.it/challenge/7bb812fd-2856-436d-a7cf-224d673ad072_1619082482754
PaedDr. Eva Pažinková, učiteľka slovenského jazyka a literatúry
VIDEOKONFERENCIA - NÁM NAŠA ZEM NIE JE ĽAHOSTAJNÁ
Deň Zeme si už tradične pripomíname a oslavujeme 22. apríla. Tento deň je jedným z najdôležitejších pre našu planétu. Každý z nás by si ju mal vážiť a starať sa o ňu. Naši študenti z I. B a II. B triedy v študijnom odbore výživa, ochrana zdravia a hodnotenie potravín pripravili v dňoch 15. 4. a 20. 4. 2021 videokonferenciu, ktorej cieľom bolo pripomenúť krehkosť našej planéty. Svojou aktívnou účasťou na videokonferencii dokázali, že im na našej zemi a jej pokladoch záleží. Uvedomili si, aké cenné dary nám poskytuje i to, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné.
Pripravili si plagáty, na ktorých prezentovali témy s tým súvisiace: odlesňovanie, návrh na obnovu lesov, zber odpadu, recyklácia, ochrana životného prostredia, mapovanie čiernych skládok, globálne otepľovanie, znižovanie emisií skleníkových plynov.
Študenti ukázali, ako môžeme každý svojím malým dielom prispieť k tomu, aby sme našu zem a zemské zdroje zachránili aj pre budúce generácie, aby sme mohli aj naďalej obdivovať a užívať si krásy majestátnej a veľkolepej prírody, ktorá nás obklopuje.
RNDr. Valéria Koščová, učiteľka matematiky
MATEMATICKÝ KLOKAN NA ŠKOLE
Dňa 20. 4. 2021 sa 14 žiakov školy, pod vedením učiteliek matematiky RNDr. Sidivárovej a RNDr. Koščovej, zúčastnilo medzinárodnej matematickej súťaže Matematický klokan. Žiaci od 1. ročníka až po maturantov riešili 24 zaujímavých matematických a logických úloh v časovom limite 60 minút. S prihliadnutím na situáciu COVID-19, súťaž prebiehala v dvoch verziách. Vo verzii online (riešenie testov z domu) a vo verzii s papierovými hárkami (v škole, za dodržania všetkých hygienických pravidiel).
Súťaž Matematický klokan patrí medzi najväčšie matematické súťaže na svete. Obsahuje zaujímavé úlohy zo všetkých kútov planéty. Aj na našej škole má spomínaná súťaž dlhoročnú tradíciu. Pripájame sa tak k miliónom žiakov na celom svete, ktorí každý rok v tom istom termíne riešia rovnaké matematické úlohy. Zapojením do súťaže sa žiaci zabavia a niečo nové naučia. Výsledky budú zverejnené do 12. 5. 2021.
RNDr. Lýdia Sidivárová – učiteľka prírodovedných predmetov
Jarné prebúdzanie - kreatívna tvorba v líčení
Téma - Jarné prebúdzanie - naše kozmetičky a vizážistky
Počas dištančného vzdelávania sa zapájajú do kreatívneho líčenia aj žiačky našej školy - 3. C - študijný odbor kozmetička a vizážistka. V rámci odborného výcviku, pod vedením majsterky OV Bc. Lívie Biharyovej, ukázali svoju kreativitu a zručnosti pri líčení na danú tému. Ich práce, celková vizáž, kreatívne líčenie môže konkurovať aj odborníkom z praxe. Inšpirujte sa ich zaujímavými výtvormi, ktoré sú v našej galérii fotografií.
Bc. Lívia Biharyová, majsterka odborného výcviku
12
18. APRÍL – SVETOVÝ DEŇ KULTÚRNEHO DEDIČSTVA
Svetový deň kultúrneho dedičstva, alebo tiež Medzinárodný deň pamiatok je určený na zvýšenie povedomia o význame ochrany pamiatok a historických sídiel. Tento deň je symbolom bohatstva ľudstva, ktoré by malo byť prístupné všetkým ľudom bez rozdielu. Ochrana a zveľaďovanie tejto hodnoty nevyčísliteľnej ceny si vyžaduje koordinované kolektívne úsilie celej medzinárodnej komunity.
Aj naši študenti z triedy II. C, v študijnom odbore služby v cestovnom ruchu si pripomenuli význam tohto dňa, ktorý sa nesie v duchu ochrany a zachovania týchto našich nevyčísliteľných hodnôt. Pripravili si krásne prezentácie, ktoré obsahovali veľa dôležitých a zaujímavých informácií o kultúrnych pamiatkach.
Ing. Katarína Halovská, učiteľka ekonomických predmetov
SVETOVÝ DEŇ UMENIA
Umenie sprevádza človeka od najstarších čias a predstavuje neoddeliteľnú súčasť jeho života. Svoje miesto v kalendári si našlo v roku 2012. Svetový deň umenia pripadol na 15. apríl, na deň, keď sa narodil veľký renesančný umelec Leonardo da Vinci.
Do neformálneho dialógu s umením vstupujú študenti cestovného ruchu v rámci svojho odborného vzdelávania. Poznávajú zaujímavé umelecké diela a každoročne sa zúčastňujú umeleckých výstav a prezentácií. V týchto neobvyklých časoch to však nebolo možné. V rámci aktuálnych možností študenti využili online workshop, kde diskutovali o svojich obľúbených umeleckých dielach, tvorili, riešili umelecké skladačky a absolvovali virtuálnu prehliadku galérií.
Ing. Jolana Šütőová, učiteľka odborných predmetov
Obnovenie vyučovania žiakov končiacich ročníkov od 12. 4. 2021
Na základe novovydaného rozhodnutie ministra ŠVVaŠ SR č. 2021/11929:1-A1810 zo dňa 8. apríla 2021 s účinnosťou od 12. apríla 2021 v súlade s podmienkami uvedenými v uznesení vlády Slovenskej republiky č. 160 zo 17. marca 2021 v znení uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 169 z 24. marca 2021 a uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 176 z 31. marca 2021 obnovuje školské vyučovanie v stredných školách v posledných ročníkoch.
Z uvedeného vyplýva, že od pondelka 12. apríla 2021 začína pre žiakov končiacich ročníkov prezenčná výučba v škole podľa platného rozvrhu.
Žiaci končiacich ročníkov sa pri nástupe do školy preukážu negatívnym testom, resp. elektronicky na Edupage priložia negatívny Agtest svojmu triednemu učiteľovi a zároveň vyhlásenie o bezinfekčnosti.
Prevádzka školského internátu pre žiakov končiacich ročníkov nie je umožnená.
Link na rozhodnutie ministra z 8.4.2021 s účinnosťou od 12.4.2021:
https://www.minedu.sk/data/att/19211.pdf
Ing. Miroslav Sivý, riaditeľ školy
DEŇ NARCISOV
Začiatkom apríla si pripomíname na celom Slovensku Deň narcisov. Je to jedinečná verejno-prospešná zbierka Ligy proti rakovine. Finančné prostriedky sa využívajú na konkrétnu praktickú pomoc onkologickým pacientom a ich blízkym na celom Slovensku. Liga proti rakovine počas celého roka pripravuje projekty a programy, ktorými pomáha pacientom v ich konkrétnych problémoch súvisiacich s ochorením už 30 rokov. Okrem toho sa stará o prevenciu a informovanosť celej verejnosti, podporuje zdravotnícke zariadenia, nemocnice, iné občianske združenia i výskum v oblasti liečby onkologických ochorení.
Naša škola sa pravidelne každý rok zapája do tejto zbierky formou dobrovoľných príspevkov. Vzhľadom na súčasnú pandemickú situáciu nie je v našich silách uskutočniť túto zbierku fyzicky prostredníctvom našich žiakov – dobrovoľníkov. Máme však inú možnosť, ako podporiť dobrú vec a prispieť drobnou sumou na tento účel. Celoslovenská zbierka sa uskutoční v lete koncom júla 2021 vo veľkých obchodných reťazcoch (podobne ako minulý rok), ale aj formou SMS - správy, ktorej číslo bude zverejnené na webovej stránke Ligy proti rakovine v lete. Zároveň chceme pripomenúť tento významný deň aj širokej verejnosti na stránkach našej školy. Symbolom celej kampane je žltý narcis. Pripájame zopár výtvarných prác našich žiakov so zobrazením tohto posla jari a nádeje pre mnohých chorých a ich príbuzných.
Ing. Bibiána Palčovičová, koordinátorka dobrovoľníckych aktivít
Beseda s europoslancom
Dňa 31. 3. 2021 sa žiaci našej školy zúčastnili vďaka svojim vyučujúcim PaedDr. Jane Mrázovej a Mgr. Drahomíre Marjovej online diskusie s europoslancom Michalom Šimečkom usporiadanej pri príležitosti Dňa zápasu za ľudské práva, ktorý si každoročne pripomíname 23. marca. Pán europoslanec odpovedal na otázky našich študentov, ktorých zaujímal hlavne pripravovaný prvý Antirasistický summit Európskej únie a kreovanie novej pozície celoeurópskeho protirasistického koordinátora. Jeho úlohou bude porovnať stav v členských krajinách z hľadiska dodržiavania základných ľudských práv nielen počas súčasnej pandémie. Diskusia sa odohrala v online priestore pod gesciou pracovníčky Európskeho parlamentu pani Aleny Čarnej, ktorá ju spestrila svojou prezentáciou o činnosti tejto významnej inštitúcie.
Mgr. Drahomíra Marjová, učiteľka všeobecno-vzdelávacích predmetov
Stredoškolská odborná činnosť 2021 - krajské kolo
Aj v tomto roku naša škola dosiahla skvelý úspech v krajskom kole SOČ. Dňa 31. 3. 2021 sa uskutočnilo krajské kolo stredoškolskej odbornej činnosti. Opäť ako každý rok sa naši žiaci zúčastnili a prezentovali svoje práce v rôznych odboroch.
Žiačka II. ročníka, študijného odboru manažment regionálneho cestovného ruchu Viktória Novotňáková obsadila vynikajúce
1. miesto a postúpila na celoštátne kolo.
Viktória súťažila v odbore č. 17 Pedagogika, psychológia, sociológia s názvom práce: Vplyv pandémie na život stredoškolákov, konzultant práce Ing. Anna Kostrejová.
Aj ďalšie riešiteľky sa popasovali v náročnej konkurencii:
- Simona Knežová, III. A, odbor hotelová akadémia, 4. miesto, konzultant práce Ing. Anna Anderková, č. odboru 08 Cestovný ruch, hotelierstvo gastronómia, názov práce: Komparácia reštauračných systémov v gastronomických zariadeniach,
- Diana Matisová, II. C, odbor služby v CR, 4. miesto, konzultant práce Ing. Anna Kostrejová, č. odboru 15 Ekonomika a riadenie, názov práce: Negatívne dopady pandémie COVID-19 na konkrétne firmy v gastro sektore a možnosti riešenia,
- Ema Stašková, III. C, odbor odevný dizajn, 4. miesto, konzultant práce Bibiána Palčovičová, č. odboru 16 Teória kultúry, umenie a umelecká tvorba, názov práce: Zo starého nové.
Všetkým žiačkam srdečne blahoželáme a prajeme veľa nápadov,
motivácie a úspechov pri ich ďalšej tvorbe.
Ing. Katarína Halovská, metodička SOČ na škole
Oznam pre žiakov ZŠ a ich zákonných zástupcov
Oznamujeme Vám, že Stredná odborná škola obchodu a služieb, Školská 4, Michalovce v školskom roku 2021/2022 ponúka štúdium v týchto študijných a učebných odboroch:
ŠTUDIJNÉ ODBORY
6323 K hotelová akadémia v systéme duálneho vzdelávania
5-ročné štúdium ukončené maturitnou skúškou a výučným listom (možnosť prijať 20 žiakov)
6444 K čašník, servírka v systéme duálneho vzdelávania
4-ročné štúdium ukončené maturitnou skúškou a výučným listom (možnosť prijať 21 žiakov)
6442 K obchodný pracovník v systéme duálneho vzdelávania
4-ročné štúdium ukončené maturitnou skúškou a výučným listom (možnosť prijať 18 žiakov)
2949 M výživa, ochrana zdravia a hodnotenie potravín v systéme duálneho vzdelávania
4-ročné štúdium ukončené maturitnou skúškou (možnosť prijať 18 žiakov)
6355 M služby v cestovnom ruchu
4-ročné štúdium ukončené maturitnou skúškou (možnosť prijať 10 žiakov)
Prijímacie skúšky sa uskutočnia:
a) v prvom termíne 3. mája 2021 a podľa potreby vzhľadom na počet uchádzačov aj 4. mája 2021
b) v druhom termíne 10. mája 2021 a podľa potreby vzhľadom na počet uchádzačov aj 11. mája 2021
UČEBNÉ ODBORY – bez prijímacích skúšok
6456 H kaderník
3-ročné štúdium s možnosťou nadstavbového štúdia (možnosť prijať 10 žiakov)
6489 H hostinský, hostinská
3-ročné štúdium s možnosťou nadstavbového štúdia (možnosť prijať 7 žiakov)
Kritéria prijatia nájdete na našej stránke školy: www.sosmi.sk
Link: https://sosmi.edupage.org/a/kriteria-pre-prijimacie-skusky
Inšpirujte sa a pozrite si propagačné video našej školy:
Link: https://youtu.be/D1l40kqZ2Cc
Kontakt: Stredná odborná škola obchodu a služieb, Školská 4, MichalovceE-mail školy: sekretariat@sososmi.sk
Telefón: +421 566441172
Stránka školy: www.sosmi.edupage.org
Stredoškolská odborná činnosť 2021 - školské kolo
Pandémia COVID-19 ovplyvnila životy každého z nás. No ani to neodradilo naše študentky, aby sa zapojili do SOČ. Školské kolo sa na našej škole uskutočnilo 4. 3. 2021. Obhajoby prác sa konali dištančnou formou. Kvalitu a úroveň posúdila odborná komisia zložená z našich pedagógov. Ich úloha bola náročná, keďže témy a zameranie prác boli rôznorodé a súčasne každý účastník sa snažil predstaviť svoju prácu v čo najlepšom svetle.
Súťažilo sa v odboroch:
- 08 Cestovný ruch, hotelierstvo gastronómia
Simona Knežová, III. A
- 17- Pedagogika, psychológia, sociológia
Viktória Novotňáková, II. C
-15- Ekonomika a riadenie
Diana Matisová, II. C
-16- Teória kultúry, umenie a umelecká tvorba
Ema Stašková, III. C
Žiačkam srdečne blahoželáme a prajeme veľa úspechov v krajskom kole!
Ing. Katarína Halovská, metodička SOČ na škole
2
Rozhodnutie riaditeľa školy o prerušení prezenčnej výučby
Usmernenie k otvoreniu školy od 01. 03. 2021
Odvolávajúc sa na manuál „Návrat do škôl 2021“ vydaným MŠVVaŠ SR a platným od 8. februára 2021 a v súlade s Rozhodnutím Ministra školstva vedy, výskumu a športu SR č. 2021/10079:1-A1810 z 5. februára 2021 (platného od 8. februára 2021) a s Uznesením Vlády SR č. 77 účinným od 6. februára 2021 si Vás dovoľujeme informovať o spustení prezenčnej výučby od 1. marca 2021 pre končiace ročníky.
Žiaci sú povinní nastúpiť s negatívnym antigénovým testom nie starším ako 7 dní a čestným vyhlásením o bezinfekčnosti. Pre testovanie využite verejne dostupné odberové miesta v mieste svojho bydliska.
Čestné vyhlásenie o bezinfekčnosti - plnoletý žiak (docx)
Čestné vyhlásenie o bezinfekčnosti - plnoletý žiak (pdf)
Ing. Miroslav Sivý, riaditeľ školy